Na jakim tłuszczu powinno się smażyć?

epicurious_epicurious-essentials-cooking-how-tos-how-to-fry-an-egg-over-easy

Smażenie jest jedną z najczęściej wybieranych metod obróbki termicznej.  Wbrew opiniom, smażenie jest zdrowe i nie musimy go unikać prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia pod warunkiem, że użyjemy odpowiedniego tłuszczu. Na jakim tłuszczu powinniśmy smażyć?  

Smażenie to proces, w którym uzyskujemy wysokie temperatury na patelni. Zwykle są to wartości powyżej 200 stopni Celsjusza. W takich warunkach tłuszcze ulegają rozpadowi tworząc szkodliwe związki niebezpieczne dla zdrowia, które mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów.

To oznacza, że powinniśmy używać takich tłuszczy, które są trwałe i nie ulegają tak łatwo procesowi rozpadu pod wpływem wysokich temperatur. Ich trwałość zależy od budowy chemicznej (rodzaju kwasów). Do najbardziej trwałych tłuszczy należą te, które zawierają w sobie kwasy nasycone. Im większa zawartość kwasów nienasyconych w tłuszczu, tym jest on mniej stabilny i tym łatwiej ulega rozpadowi stając się szkodliwy. Wobec tego do smażenia powinniśmy używać tłuszczy zawierających jak najwięcej nasyconych kwasów tłuszczowych.

Przejdźmy do sedna – na czym najlepiej smażyć? Mamy cztery opcje:

  1. Olej kokosowy – najbardziej stabilny tłuszcz o przyjemnym smaku i zapachu uzyskiwany z owoców palmy.
  2. Masło klarowane – powstaje z masła poprzez gotowanie i klarowanie, czyli usuwanie powstających osadów i szumowin.
  3. Smalec wieprzowy lub gęsi – używany przez nasze babcie.
  4. Oliwa z oliwek – chociaż ma najmniej kwasów nasyconych z całej czwórki, to nadaje się do krótkotrwałego smażenia.

Powyższe tłuszcze są bezpieczne nie tylko do smażenia, ale również do pieczenia, gotowania czy duszenia. Nie unikajmy smażenia, tylko smażmy na właściwym tłuszczu, a nasze zdrowie i sylwetka na pewno na tym nie ucierpią.

Zdjęcie: Epicurious