Jak zadbać o swoje zdrowie w pracy?

2014-08-20-MeditationBreakAtWork

Problemy zdrowotne związane z pracą są powszechne w dzisiejszych czasach. Praca i sposób, w jaki spędzamy w niej czas wpływa na nasze zdrowie. Siedząc 8 godzin lub więcej przed biurkiem jesteśmy narażeni przykładowo na bóle kręgosłupa, szczególnie wtedy, gdy sposób siedzenia jest nieprawidłowy. Pracując fizycznie musimy liczyć się np. z przeciążeniami stawów, co obciąża nasz układ kostny. To tylko jeden z wielu aspektów decydujących o naszym zdrowiu. Na co zwrócić uwagę chcąc zadbać o swoje zdrowie?

Zadbaj o swoją postawę

Bez względu na to, czy pracujemy siedząc, stojąc czy przemieszczając się przez cały dzień, zawsze używamy naszych mięśni. To, w jaki sposób i z jakim natężeniem wykorzystujemy mięśnie, nadwyrężamy stawy może mieć wpływ na naszą zdolność do pracy w przyszłości. Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej upewnij się, że przyjmujesz właściwą pozycję. Łokcie powinny układać się pod kątem prostym, gdy twoje ręce są na biurku. Siedząc, oprzyj się wygodnie o krzesło i trzymaj swoje ciało w pozycji wyprostowanej i nie garb się. Taka pozycja pozwoli zminimalizować ryzyko dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa w przyszłości. Używając komputera, umieść ekran minimum 15 cm przed sobą po to, żeby uniknąć zmęczenia oczu. W pracy stojącej ważne jest, aby przy sięganiu po przedmioty znajdujące się poniżej pasa uginać nogi w kolanach w celu odciążenia kręgosłupa. Poza tym, utrzymując postawę prostą zwiększamy dopływ tlenu do naszych płuc, a także unikamy przeciążeń pleców.

Bądź ostrożny, unikaj wypadków

Większość wypadków w pracy wiąże się ze znacznym pogorszeniem stanu zdrowia na całe życie. Przestrzeganie procedur i zasad BHP jest kluczowe dla zachowania pełni sił i sprawności. Jest to przede wszystkim zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznego miejsca pracy – poczynając od korzystania z urządzeń, które stanowią narzędzie pracy, po sanitariaty, aż po apteczki pierwszej pomocy, które w razie wypadku pomogą nam właściwie zareagować w niebezpiecznych sytuacjach. Nie bagatelizujmy z pozoru trywialnych zasad, które stanowią regulamin zakładu pracy. Od nich zależy nasze bezpieczeństwo i życie.

Korzystaj z przerw

Nieważne, gdzie pracujesz i czym się zajmujesz – dobrze wykorzystana przerwa w pracy pozwoli Ci być wydajnym przez wiele godzin i zachować skupienie na tym, co najważniejsze. Badania sugerują, że krótkie i częstsze przerwy są bardziej efektywne, niż pojedyncza długa przerwa. Oczywiście czasami nie mamy wpływu na to, kiedy możemy odpocząć, ale jeśli zależy to od nas – spróbuj obu technik i przekonaj się, co jest dla ciebie bardziej skuteczne.

Odżywiaj się zdrowo

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie odżywianie jest najważniejszym czynnikiem sprawności umysłowej i fizycznej. Niestety łatwo porzucić zdrowe nawyki siedząc kilka godzin przed biurkiem i korzystając z pobliskich sklepików wypełnionych niezdrowymi przekąskami. Poświęć kilkanaście minut dziennie na przygotowanie drugiego śniadania w domu. Wybieraj pełnowartościowe, zbilansowane posiłki. Skorzystaj z pomocy dietetyka lub naszej aplikacji Sportovia, w której znajdziesz setki smacznych pomysłów na zdrowe dania i które z łatwością przygotujesz przed wyjściem do pracy. Gdy jednak pojawi się ochota na zjedzenie czegoś słodkiego lub, gdy zapomnieliśmy zabrać z pracy jedzenia – sięgnij w sklepie po gorzką czekoladę, gotowy świeżo wyciskany sok warzywny,owoc lub orzechy. Dostarczysz w ten sposób paliwa i witamin dla Twojego ciała, co pozwoli Ci kontynuować pracę.

Photo: accionpreferente.com