Dieta w aplikacji Sportovia – jak z niej korzystać?

Diet Sportovia

EN | DE

Jak dobrze wiecie, możecie używać aplikacji Sportovia zarówno do zarządzania swoimi treningami, jak i dietą. Tym razem chcielibyśmy opisać, jak działa moduł dietetyczny aplikacji.

Po aktywowaniu dostępu do diety, pojawia się prośba o uzupełnienie profilu dietetycznego i trybu życia:

profil dietetycznyTo ważne, by uważnie wypełnić profil – jego elementy wykorzystywane są przez algorytmy odpowiedzialne za obliczanie dziennego zapotrzebowania kalorycznego i sugerowania odpowiednich potraw. Przepisy (składniki) są dopasowywane również względem trenowanej dyscypliny, by zmaksymalizować pozytywny wpływ diety na realizację planu treningowego.

Po zapisaniu profilu dietetycznego, możesz już zacząć planować swoje posiłki. Co ważne, zdecydowanie sugerujemy najpierw zaplanować treningi, by uwzględnić wynikający z nich wydatek energetyczny przy planowaniu menu. Korzystając z aplikacji na systemy Android/iOS, otwórz zakładkę “Kalendarz” w menu i wybierz “+ (posiłek)” w prawym górnym rogu.

Na początek należy wybrać datę i ilość posiłków, które zamierzasz zjeść w ciągu tego dnia. Początkowo widać tam ilość, która została wybrana w profilu dietetycznym, ale można ją zmieniać dla poszczególnych dni.

Podobnie, dla każdego z posiłków możesz ustawić inną godzinę, niż zdefiniowałeś to wcześniej w swoim profilu dietetycznym.

Poniżej możesz zobaczyć pasek postępu kalorii. Kolejno są na nim kalorie: zaplanowane / zjedzone / do zaplanowania i total dla danego dnia.

pasek kalorii Najważniejsza jest liczba total. Mówi ona ile kalorii należy przyjąć w ciągu danego dnia, by pokryć zapotrzebowanie kaloryczne, włącznie z wprowadzonymi treningami.

Istnieje kilkas sposobów na zaplanowanie posiłków. Możesz:

– generować automatycznie posiłki na cały dzień (przycisk “Generuj posiłki”)

generuj posilki– generować automatycznie pojedynczy posiłek

generuj posiłek– wyszukać pojedynczy posiłek

znajdz cos smacznegoMożesz również wprowadzić nieplanowany posiłek.

Dla przykładu, możesz zacząć od przycisku “Generuj posiłki”. W efekcie zobaczysz sugestie – 1 przepis w ramach każdego dania.

Zupa włoska - menu dniaTeraz możesz z łatwością:

– sprawdzić szczegóły każdego z posiłków: przepis, składniki (zarówno opisowe jak i dokładne) i wartości odżywcze; możesz również zmienić rozmiar porcji.
– zmienić lub usunąć dowolny posiłek z planu
– dodać więcej dań w ramach poszczególnych posiłków (szukając lub korzystając z automatycznie generowanych propozycji)
– ponownie wygenerować posiłki na cały dzień, przez co dotychczasowe propozycje zostaną zastąpione nowymi

Gdy skończysz planować swoje menu, ZAPISZ je w prawym górnym rogu. Posiłki pojawią się w kalendarzu na widoku wybranego dnia.

Będąc w widoku dnia kalendarza, możesz:

– wejść w poszczególne posiłki, by zobaczyć ich szczegóły (przepis, składniki, itp.)
– edytować menu na dany dzień – w tym celu kliknij na ikonkę ołówka przy dowolnym posiłku
wygenerować listę zakupów – naciśnij na ikonkę koszyka, pojawią się dostępne opcje (np. składniki na dany posiłek, na cały dzień, itp.)
– oznaczać posiłki jako zjedzone – naciśnij na znaczek OK przy danym posiłku w kalendarzu, a wartości na pasku kalorycznym od razu się zaktualizują.

Smacznego! :)