Czy Polacy ważą za dużo?

weight scale red apple and measuring tape

Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia podstawowym miernikiem masy ciała jest wskaźnik BMI, który możemy wyliczyć za pomocą aplikacji Sportovia. Uzyskaną liczbę otrzymujemy wraz z przedziałem: niedowaga, waga w normie, nadwaga, otyłość. Prawidłowy przedział to waga w normie. Co mówią statystyki o Polakach? Czy waga Polaków jest w normie?

Odpowiedź na pytanie pojawia się w badaniu EHIS przeprowadzonym przez GUS pod koniec 2014r. Otóż okazuje się, że w porównaniu do poprzedniego roku waga Polaków wciąż wzrasta. Coraz częściej pojawia się otyłość i nadwaga. Co druga osoba w Polsce ma zbyt dużą masę ciała, a z tym problemem relatywnie częściej spotykają się mężczyźni. Spójrzmy na procentowe wyniki określające wagę dorosłych Polaków w 2014r.

bmi_shot

Pod koniec 2014r. 18% Polaków i prawie 16% Polek cierpiało na otyłość. Ogółem, ponad 62% Polaków i 46% Polek ważyło zbyt dużo.

Liczby są alarmujące. Z roku na rok nasza waga wskazuje coraz wyższą wartość. Co więcej,  wiele innych statystyk potwierdza, że coraz częściej chorujemy. Nie odkładajmy problemu na później. Dbajmy o swoje zdrowie. Nadmierna masa ciała to jeden z ważniejszych czynników pojawienia się schorzeń, dolegliwości i chorób.

 

Źródło danych: GUS (stat.gov.pl)

Zdjęcie: indiabright