5 wskazówek jak rozpocząć przygotowania do pierwszego maratonu

training-633x421

Przygotowując się do biegu jesz zdrowy posiłek, który da Ci energię i zakładasz buty, które ochronią Twoje stopy. Potem wyruszasz w świat ścieżek lub uliczek, które wcześniej widziałeś zza kierowicy lub z perspektywy pasażera autobusu. Gdy zaczynasz dostrzegać ogromną radość z aktywności, jaką jest bieganie postanawiasz, że chciałbyś zmierzyć się z własnymi słabościami pokonując maraton. Jak się do niego przygotować? Właściwe obuwie i odpowiednia dieta nie wystarczą. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

1. Przebadaj się i sprawdź swoją wydolność u lekarza.

Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze. Przed podjęciem przygotowań udaj się do lekarza, zbadaj podstawowe parametry krwi, poproś o kontrolę pracy serca. Upewnij się, że jesteś zdolny do wysiłku, jakim jest maraton.

2. Ustal plan

W sieci znajdziesz wiele programów treningowych ułożonych przez doświadczonych maratończyków.  Dla początkujących biegaczy proponujemy jednak skorzystanie z pomocy profesjonalnego trenera personalnego, którego możesz znaleźć np. dzięki aplikacji Sportovia. Dostępne plany z reguły nie uwzględniają Twoich predyspozycji, wcześniejszego doświadczenia oraz preferencji. Przeczytaj tutaj, jak znaleźć coacha, który dostosuje plan do Twojego stylu biegania:  https://sportovia.com/pl/tutorial#2a

3. Zapisuj swoje rezultaty

Jest to kluczowy element, jeśli chcesz obserwować swoje postępy, które zbliżają Cię do celu. Śledzenie swoich treningów to także element motywacji, która potrzebna jest w każdym momencie przygotowań. Jeżeli korzystasz z pomocy trenera, będzie mógł on wówczas na bieżąco śledzić Twój progres. W tym celu skorzystaj ze zwykłego notatnika lub użyj aplikacji Sportovia, która pokaże Ci mapkę trasy, prędkość i czasy Twoich treningów, a jeśli zatrudnisz trenera, wówczas będzie on miał wgląd do Twojej historii treningów.

4. Miej satysfakcję z biegania

Jeżeli po tygodniu treningów z ustalonego planu uznasz, że bieganie Cię nudzi – nie brnij w to dalej. Aktywność fizyczna ma powodować wydzielanie hormonu szczęścia, czyli endorfin. W momencie, gdy bieganie nie daje Ci radości – spróbuj innego sportu, np. przesiądź się na rower. Dbaj o swoją psychikę i upewnij się, że jesteś w stanie zmierzyć się z 42 kilometrową trasą.

5. Zadbaj o odpowiednią ilość i jakość snu

Sen jest najlepszą formą regeneracji. Jeżeli jesteś niewyspany, łatwiej o kontuzję, która może przekreślić Twoje dalsze przygotowania do maratonu. Pomieszczenie, w którym śpisz powinno być zaciemnione, przewietrzone, z temperaturą poniżej 25 stopni, najlepiej bez urządzeń elektrycznych i mrugających światełek i diod. Dzięki takim warunkom łatwo zaśniesz, a Twój organizm będzie mógł się zregenerować.

Zdjęcie: cdn.runnow.eu