5 najbardziej uzależniających niezdrowych przekąsek

shutterstock_110345243

Czasami zdarza nam się jeść niezdrowe produkty. Niestety, wielu z nas jest uzależnionych od śmieciowych produktów i rezygnacja z ich konsumpcji bywa bardzo trudna. Chemiczny skład sprawia, że jemy ich dużo i pragniemy jeszcze więcej. Wszystko za sprawą uzależniającego cukru oraz niezdrowych tłuszczy, które łechcą nasze podniebienie smakiem podkreślonym przez konserwanty i aromaty. Oto 5 wysoce -uzależniających produktów, które musimy ograniczyć, bo niszczą nasze zdrowie!

  1. Ciastka, w tym zbożowe – zawierają wysoce przetworzony syrop glukozowo-fruktozowy, który działa jak kokaina w mózgu (1) i przyczynia się do otyłości. Jeśli chcesz zjeść ciastka, najlepiej zrób je samodzielnie w domu słodząc naturalnymi produktami takimi jak np. dojrzałe banany, daktyle, rodzynki.
  2. Napoje z puszki – są przeładowane cukrem lub syropem, które wyzwalają dużo energii. Jedna puszka może zawierać nawet kilka łyżek cukru. Długotrwała konsumpcja cukru prowadzi do fizycznej i mentalnej degeneracji. Zamiast tego wybieraj wodę, wodę z cytryną lub świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe.
  3. Biały pszenny chleb – posiada wysoki indeks glikemiczny, który bardzo szybko powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. Często jemy go z dodatkiem dżemu lub niewielkiej ilości mięsa, więc posiada on również wysoki ładunek glikemiczny, który dokładniej określa wyrzut glukozy do krwi. Wysoka glukoza daje nam energię, ale po kilkunastu minutach szybko spada i znów odczuwamy głód i chęć na sięgnięcie po kolejny kawałek chleba. Biały chleb pszenny zamień na chleb z mąki razowej, oczywiście tylko wtedy, gdy nie masz na gluten. W przeciwnym razie należy totalnie wykluczyć  pszenne, razowe i orkiszowe pieczywo z diety.
  4. Frytki i chipsy – słone, tłuste i o wysokiej zawartości przetworzonych węglowodanów przekąski są trudną do wykluczenia przekąską dla wielu ludzi. Nadmiar soli podkręca apetyt (2) i nie potrafimy przestać jeść. Zamiast frytek i chipsów przyrządź domowe frytki z naszych polskich ziemniaków lub wykorzystaj słodkie ziemniaki, czyli bataty, które można upiec smacznie w piekarniku.
  5. Lody – jeśli zdarza Ci się jeść kilka razy w tygodniu porcję lodów przemyśl porzucenie tego niezdrowego nawyku. Sklepowe lody zawierają duże ilości cukrów, niskiej jakości nabiał i niewielką ilość naturalnych składników. Zamiast zakupu w supermarkecie pudełka lodów na wieczorny seans udaj się na pobliski targ i znajdź tam świeże owoce. Zmiksuj je wraz z mlekiem kokosowym i mróź przez kilka godzin. To świetna i przepyszna alternatywa, która nie wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie.

(1) http://www.digitaljournal.com/article/351810

(2) http://www.sciencedaily.com/releases/2011/07/110711151451.htm

 

Grafika: Goodlifelongmont.com